• عید نیمه شعبان 1434 / قم مقدسه                         


 • أعوذ بالله من الشیطان ارجیم

  بسم الله الرحمن الرحیم

  و صلّی الله علی سیّدنا و نبیّنا أبی القاسم محمّد

  و علی اهل بیته الطّاهرین، و اللعنة علی أعدائهم أجمعین

  امام صادق علیه‌السلام درباره ظهور حضرت بقیة‌الله می‌فرمایند: اِذا قامَ قائِمُنا وَضَعَ اللهُ یَدَهُ عَلَی رُؤُوسِ الْعِبادِ فَجَمَعَ بِهِ عُقُولَهُمْ وَ اَکْمَلَ بِهِ اَخْلاقَهُمْ [1] وقتی که قائم ما ظهور کند و از پس پرده غیبت به درآید خداوند دست او را بر سر همه بندگان قرار می‌دهد و بواسطه این عنایت و کرامت عقول آنها را به مرتبه جمعیت و اتقان درمی‌آورد و از تشتت و افتراق بیرون می‌آورد، از چند سونگری درمی‌آورد و بدین لحاظ اخلاق آنها را نیز کامل می‌کند. اخلاق آنها یعنی امور آنها، صفات آنها، کارهایی را که انجام می‌دهند، تصرفاتی که می‌کنند، ارتباطی که پیدا می‌کنند، اینها را به مرتبه انسانیت کامل و کمال می‌رساند.

  این روایت خیلی روایت عجیبی است و خیلی‌ از افراد هم شنیده‌اند، انسان گاهی از اوقات فکر می‌کند که چطور یک همچنین قضیه‌ای اتفاق می‌افتد؟ معنای جمعیت عقل چیست؟ معنای کمال اخلاق چیست؟ مگر ما الان عقل خود را بکار نمی‌بندیم و در امور خود مگر تصمیم نمی‌گیریم؟ مگر فکر نمی‌کنیم؟ خب چه تفاوتی بین این زمان و آن زمان خواهد افتاد؟ و امام صادق علیه‌السلام در چه وضعیتی بودند که حتی زمان خودشان را لایق برای زمان ظهور نمی‌دانستند؟

   در قضیه هارون مکی خدمت رفقا در شبهای ماه مبارک عرض شد که بعضی‌ها از خراسان آمدند خدمت امام صادق علیه‌السلام و به آن حضرت پیشنهاد قیام در قبال حکومت ظلم و جور کردند، حالا این حکومت ظلم و جور که بود؟ خب بنی‌عباس بودند دیگر، بنی عباس همین‌هایی بودند که نماز می‌خواندند، نماز جمعه می‌خواندند، منبر می‌رفتند، خُطبایشان این‌طرف و آن‌طرف در بلاد درحال تبلیغ دین بودند دیگر، اینجور افرادی بودند دیگر، ولی صحبت، صحبت ظلم است و صحبت جور است و حکومت غاصبانه است و


  1- در الخرائج و الجرائح قطب الدین راوندی جلد 2، ص 840  و در کمال الدین و تمام النعمى شیخ صدوق، ص 675 این روایت از امام باقر علیه‌السلام نقل شده است. همچنین در کافی، ج 1، ص 25 و بحارالانوار، ج 52، ص 336 این روایت با اختلافی اندک از امام باقر علیه السلام نقل شده است. ملاصدرا در شرح اصول کافی، ج 1، ص 556، روایت مشابهی به نقل از ابن ابی یعفور از امام صادق علیه‌السلام نقل می‌کند: "اذا قام قائمنا وضع الله یده علی رؤوس العباد فجمع بها عقولهم و کملت به احلامهم"

جهت مشاهده ادامه ی سخنرانی

سخنرانی را از لینک زیر دریافت نمایید

با تشکر دانلود فایل زیبای سخنرانی